Pre nego što krenete sa mamom da sređujete zamrzivač i bacate sve ono što ima sloj kristala od leda ili bezbojne suve tačke na sebi, ima par stvari koje treba da znate o ovim kristalima: oni se zovu tragovi zamrzavanja. Ali, da li su takve namirnice opasne?
Šta su uopšte tragovi zamrzavanja?
Kad se namirnice nepravilno odlažu ili se tokom dužeg perioda čuvaju u zamrzivaču – mesecima ili čak godinama – molekuli vode u hrani počinju da isparavaju. Pošto su ti molekuli u zamrzivaču, para se kristališe i formira tanak sloj leda preko hrane. Ponekad i molekuli vazduha mogu da pobegnu iz ambalaže, što dovodi do pojave belih kristalinih tragova na spoljašnjoj površini namirnice.
Različite namirnice imaju različite tragove zamrzavanja, kaže njujorška dijetetičarka Megan Stauc. Hranljivi sadržaj namirnica može da ih učini podložnijim stvaranju tragova zamrzavanja u odnosu na neke druge. Na primer, malomasni sladoled će pre dobiti tragove zamrzavanja zato što je vazdušastiji i ređi, kaže Stauc. Ima više molekula vode koji nisu vezani za masti, što ih čini sklonijim smrzavanju kad je izložen vazduhu, dodaje ona.
„Kvalitetan, punomasan, tradicionalan sladoled ima manje šansi da dobije tragove zamrzavanja zato što u njemu ima manje vazduha”, kaže ona. Pored toga, molekuli masti i vode u kremastom i gustom sladoledu su prošli kroz proces emulzifikacije, što ovoj namirnici pomaže da zadrži gustu, kohezivnu strukturu.
Da li je bezbedno jesti hranu sa tragovima zamrzavanja?
Savršeno je bezbedno jesti hranu sa tragovima zamrzavanja, kaže Stauc. „Tragovi zamrzavanja utiču samo na kvalitet namirnice”, dodaje ona.
Kvalitet namirnice podrazumeva ukus, teksturu i boju. Ukus može biti slabijeg intenziteta, na primer, a na mesu ili ribi se mogu pojaviti blede, bezbojne tačke.
Sladoled od čokolade će i dalje imati ukus čokolade, kaže Stauc, ali upozorava da možda neće biti najukusniji sladoled koji ste ikad probali.
Kako pripremati namirnice sa tragovima zamrzavanja
Ako vam ne smeta da jedete hranu sa tragovima zamrzavanja koja može da izgleda malo drugačije, sa blago izmenjenim ukusom i teksturom, ima načina koji pomažu da se sakriju posledice tragova zamrzavanja. Ako je zahvaćena površina mala, istružite kristale ili isecite zahvaćeni deo, kaže Stauc.
Ako je cela namirnica zahvaćena, možete da napravite gulaš ili supu, ili da je prelijete sosom, predlaže ona.
Kako izbeći stvaranje tragova zamrzavanja
S obzirom na to da tragove zamrzavanja izaziva vazduh koji dospeva u namirnicu, najbolji način da se to izbegne jeste da se hrana dobro spakuje i čuva u ambalaži bez vazduha. Za to možete da koristite kese za zamrzivače koje su napravljene da štite od vazduha i vlage.
„Kad je reč o sladoledu, zadržite tanak plastični poklopac odgore da biste ga zaštitili od vazduha”, dodaje Stauc.
A verovatno je najbolje da ne jedete ledenu poslasticu direktno iz ambalaže, jer se tako cela namirnica izlaže vazduhu. Umesto toga, odvadite porciju u činiju i vratite pakovanje u zamrzivač. Ovo će vam takođe pomoći da se zadržite na samo jednoj porciji sladoleda!
„Ali čak i zapakovana hrana vremenom dobija tragove zamrzavanja”, kaže Stauc. „Pravilno pakovanje i ranije korišćenje će sprečiti da se tragovi zamrzavanja stvore tako brzo.”
Pre nego što zamrznete vruću hranu kao što je supa ili musaka, ostavite da se ohladi barem do sobne temperature. Iako se smrznute namirnice neće pokvariti, najbolje je iskoristiti ih u roku od šest messeci da bi zadržale isti kvalitet.
Takođe je važno voditi računa da je zamrzivač podešen na -18 ⁰C zato što tragovi zamrzavanja mogu da počnu da se pojavljuju kada se temperatura menja iznad tog magičnog broja, kako piše u Kongresnoj biblioteci.
A za one koji vole da se rashlade otvaranjem zamrzivača tokom vrelih letnjih meseci, imajte na umu da držanje otvorenih vrata može da učini namirnice podložnijim stvaranju tragova zamrzavanja. Budite brzi: otvorite vrata, uzmite ono što vam treba i dobro zatvorite vrata.
Autor: Heder Mejer Irvin
Image by Free-Photos from Pixabay
Leave A Comment