Dok uživamo u toplini sunca, lako je zaboraviti nevidljivu pretnju koja se krije u njegovim zracima – ultraljubičasto UV zračenje. Dok sunčeva svetlost pruža vitamin D i poboljšava naše raspoloženje, produžena izloženost UV zracima može izazvati negativne posledice na našu kožu i zdravlje.
UV zračenje, povećava rizik od karcinoma kože, uključujući melanom, najsmrtonosniji oblik. UV izlaganje ubrzava starenje kože, manifestujući se kao bore, pigmentne fleke i gubitak elastičnosti. Uz određene mere i pridržavanje naših saveta možete jednako uživati u letu kao i u ostalim godišnjim dobima, bez briga o štetnim UV zracima.
Kreme sa SPF faktorom
Kreme za sunčanje predstavljaju jednu od strategija zaštite od UV zračenja, ali svakako neizbežnu, pružajući efikasnu barijeru između kože i štetnih sunčevih zraka. Visoki faktor zaštite od sunca – SPF ima ulogu u odabiru prave kreme, jer meri njen kapacitet da blokira UVB zrake, koji su glavni krivci za opekotine od sunca i dugoročna oštećenja kože. SPF za lice je neophodan jednako kao i za telo, a stručnjaci preporučuju kreme za sunčanje sa širokim spektrom zaštite faktorom od najmanje 30.
Nanosite kremu za sunčanje obilno i često, posebno kada provodite vreme napolju, čak i kada je oblačno ili hladno. Preporučuje se nanošenje dovoljne količine kreme 15 do 30 minuta pre izlaganja suncu kako bi imala vremena da se apsorbuje u kožu. Ako plivate ili se znojite, nanosite je na svaka dva sata i što češće, kako bi se održala njena efikasnost. Obratite pažnju na svoj tip kože, preosetljivost na određene sastojke i eventualne alergijske reakcije.
Hrana i namirnice koje štite vašu kožu od UV zračenja
Ishrana ima ulogu u očuvanju zdravlja kože i jačanju njenih odbrambenih mehanizama protiv UV oštećenja. Antioksidansi, prisutni u raznovrsnoj hrani, neutralizuju slobodne radikale koji se stvaraju usled izlaganja UV zracima. Ovi slobodni radikali mogu oštetiti ćelije kože i doprineti procesu starenja, ali unos hrane može pružiti zaštitu iznutra.
Krastavac doprinosi proizvodnji kolagena, ključnog proteina za strukturu kože. S obzirom na to da je sačinjen od 96% vode, krastavac je izuzetno hidratantan. Da biste maksimalno iskoristili njegove prednosti, preporučuje se konzumiranje i kore krastavca. Kora sadrži silicijum dioksid, koji daje čvrstoću koži, dok sam krastavac sadrži vitamin C, kalijum i vitamin K, koji pomažu u regeneraciji kože i umirivanju opekotina od sunca. Istražite vaš vodič kroz svet poljoprivrede i pogledajte savete koji vam mogu pomoći u sadnji krastavca u vašoj bašti kako biste uvek imali ovu namirnicu u blizini.
Jedna od najboljih grupa namirnica bogatih antioksidansima su različite vrste bobica, poput borovnica, malina i brusnica. Ove voćke su bogate vitaminom C, koji pomaže u borbi protiv oksidativnog stresa izazvanog UV zračenjem. Pored toga, lisnato zeleno povrće poput spanaća, kelja i blitve takođe je izuzetno bogato antioksidansima, kao što su beta-karoten, lutein i zeaksantin, koji doprinose zdravlju kože. Zato uvrstite ovu hranu u svakodnevne obroke i primenite nove navike u ishrani koje će pomoći vašoj koži i celokupnom zdravlju.
Orašasti plodovi, poput badema, oraha i lešnika, su sjajan izvor vitamina E. Dodavanje ovih orašastih plodova u ishranu može pružiti dodatnu zaštitu koži od UV oštećenja.
Omega-3 masne kiseline su važan faktor kad je u pitanju očuvanje zdravlja kože i smanjenje upale, a ima ih u masnoj ribi poput lososa, skuše i sardina. Istraživanje sprovedeno u Velikoj Britaniji otkrilo je da ove masnoće imaju pozitivan uticaj na imunitet kože izložene sunčevim zracima. Losos je bogat astaksantinom, vrstom karotenoida, koji smanjuje upalu, umiruje opekotine od sunca i štiti od oštećenja ćelija koja mogu nastati pod dejstvom UV zraka. Laneno seme je isto izvrstan izvor omega-3 masnih kiselina i može se lako dodati u ishranu putem smutija, kaša ili salata.
Zeleni čaj pruža širok spektar koristi za zdravlje kada se konzumira, pruža detoksikaciju, regulisanje krvnog pritiska i poboljšanje mentalnog stanja. Međutim, takođe se može koristiti i spolja kako bi se olakšale opekotine od sunca. Kada je reč o koži, zeleni čaj podstiče regeneraciju DNK zahvaljujući prisustvu polifenola u njemu, a određeni polifenoli imaju antibakterijska svojstva koja pomažu u očuvanju zdravih ćelija kože. Nadalje, zeleni čaj obiluje vitaminom B2 i E, koji hidriraju i štite kožu. Možete ga konzumirati nekoliko puta dnevno ili ga naneti na kožu radi dodatnog dejstva.
Dodatne mere zaštite kojih treba da se pridržavate
Nošenje zaštitne odeće je vrlo bitan faktor, pružajući fizičku barijeru između kože i sunčevih zraka. Široki obod šešira može zaštiti lice, uši i vrat od direktnog izlaganja suncu, dok majice dugih rukava štite veće površine kože od opekotina i dugoročnih oštećenja.
Sunčane naočare sa UV zaštitom su neophodne kako biste zaštitili oči od štetnih zraka. UV zraci mogu oštetiti rožnjaču, sočivo i mrežnjaču oka, što može dovesti do ozbiljnih problema sa vidom. Traženje hladovine tokom najjačeg sunčevog zračenja, obično između 10 ujutro i 4 popodne, može smanjiti izloženost zracima i smanjiti rizik od opekotina i oštećenja kože. Hladovina pruža prirodnu zaštitu od sunca i omogućava koži da se odmori od direktnog izlaganja.
Provera UV indeksa pre izlaska napolje je koristan korak u planiranju aktivnosti na otvorenom. UV indeks pruža informacije o intenzitetu UV zračenja u određenom trenutku i lokaciji, pomažući vam da procenite rizik od prekomerne izloženosti suncu. Na osnovu UV indeksa, možete prilagoditi svoje aktivnosti i zaštitne mere kako bi se minimalizirali štetni efekti sunčevih zraka.
Dok uživamo u radostima aktivnosti na otvorenom, ne zaboravimo važnost zaštite od štetnih zraka sunca. Budite odgovorni prema svom zdravlju u svakom trenutku, poslušajte naše savete, zaštitite se i uživajte u sunčanju ovog leta.
Autorka teksta: S. Stanković
Leave A Comment