Svi volimo da mislimo da je mladost najlepši period života, ali za mnoge mlade ljude to je i doba emocionalnih rolerkostera s kojima teško izlaze na kraj. Pritisci u školi ili na fakultetu, očekivanja okoline, nerazumevanje, pa čak i kritike na društvenim mrežama mogu ozbiljno da naruše mentalno zdravlje.
Zbog straha da će biti obeleženi mnogi oklevaju da otvoreno govore o tome šta ih muči. Podaci pokazuju da je više od polovine mladih u Srbiji od 18 do 25 godina iskusilo neku vrstu problema sa mentalnim zdravljem, ali da trećina njih ne zna kome bi se obratila za stručni savet.
Dodatni problem je i to što nisu uvek sigurni da li je to što ih muči samo prolazna faza ili nešto ozbiljnije. Bilo da si mlada osoba koja se pita da li je s njom sve okej ili zabrinuti roditelj/drug/ sestra/brat, u nastavku pročitaj koji su najčešći problemi mladih, kada je vreme da se potraži pomoć i gde je ona dostupna.
Depresivno raspoloženje
Tuga je normalna emocija, ali kada ona traje predugo ili postaje previše intenzivna, to može biti znak depresije. Mnogi mladići i devojke osećaju konstantan nedostatak energije, gubitak interesovanja za aktivnosti koje su im nekada bile važne i teškoće u obavljanju svakodnevnih zadataka. Depresija može ometati uobičajene aktivnosti – odlazak u školu, druženje s prijateljima, čak i bavljenje hobijima. Ako primetiš da ti konstantan umor, nedostatak motivacije i osećaj besmisla remete svakodnevicu, važno je da to priznaš sebi i obratiš se osobi u kojoj imaš poverenja.
Anksioznost
Stalna briga i osećaj napetosti mogu biti simptomi anksioznosti. Često je praćena fizičkim simptomima kao što su ubrzan rad srca i znojenje, a mogu se javiti i problemi sa snom ili ishranom. Mlada osoba se može povući u sebe usled preplavljujuće brige i osećaja nemoći. Važno je napomenuti da je u redu da se osećaš zabrinuto s vremena na vreme, ali ako ovo stanje traje duže ili postaje preteško za podnošenje, trebalo bi da potražiš stručnu pomoć.
Gde potražiti pomoć?
S obzirom na to da je 40 odsto mladih u Srbiji istaklo da bi stigma u vezi sa mentalnim zdravljem morala da se smanji kako bi se ohrabrili da potraže neophodnu pomoć, Maybelline New York je u okviru svoje globalne kampanje Brave Together (Hrabri zajedno) pokrenuo inicijativu kako bi se umanjila stigma koju povezujemo sa važnim temama kao što su anksioznost i depresija kod mladih. U okviru ove kampanje mladi imaju priliku da kroz Brave Talk korake dobiju neophodne vešti u prepoznavanju navedenih stanja, ali i da razgovaraju sa stručnjacima o svojim nedoumicama, problemima, teškim osećanjima i mislima kroz zakazivanje besplatnog onlajn savetovanja sa psihologom preko platforme „Sve je OK“.
Traženje pomoći je znak snage i zrelosti, a ne slabosti i nemoći. I zapamti: emocije dolaze i prolaze. Čak ni one najneprijatnije ne ostaju s nama zauvek. Ne guraj ih pod tepih, već pokušaj da ih prepoznaš i „čuješ“ šta ti govore. Uvek su tu s razlogom.
Maybelline je započeo globalnu inicijativu Brave Together 2020. godine s ciljem destigmatizacije anksioznosti, depresije i drugih savremenih psihičkih problema s kojima se suočava sve veći broj ljudi. Do sada je kroz ovaj program, u saradnji sa 35 neprofitnih organizacija u 25 zemalja, obezbedio besplatnu psihološku podršku za 350.000 ljudi. Cilj je da se do 2025. godine izdvoji ukupno 10 miliona dolara kako bi se osiguralo bolje mentalno zdravlje za milion ljudi širom sveta.
Leave A Comment