Svako ko je ikada pokušao da smrša je pomislio istu stvar – ,,Da nema te jedne loše navike, lako bih postigao/postigla cilj’’. Većina nas ima jednu ili više tih uobičajenih loših navika koje stoje na putu mršavljenju. Evo koje su to navike i kako se sa njima izboriti.
NAPADI GLADI
Čak i ako želite da budete maksimalno posvećeni dijeti a stomak vam sve vreme krči, velike su šanse da ćete na kraju pojesti bilo šta što vam je posluženo. Naglo smanjenje kalorija može da zvuči kao dobar režim dijete ako želite brzo da smršate, ali u stvarnosti ne deluje zato što ne možete da očekujete da vaš organizam prilagodi svoje kalorijske potrebe preko noći.
Rešenje: u prvoj nedelji počnite sa osnovnim normalnim režimom dijete koji podrazumeva odgovarajući balans između ugljenih hidrata i proteina i pokušajte da povećate unos vlakana putem salata i voća. Zamolite svog dijetetičara da vam da spisak ,,dobrih’’ namirnica za prvih nekoliko dana, kao što su čaša jogurta ili dodatna voćka, ili čak čaša mleka pred spavanje, kako biste se izborili sa napadima gladi na pravi način. Vremenom će vaš organizam uspeti da se postepeno prilagodi novom režimu unosa kalorija, tako da ćete moći da se pridržavate tog režima i vidite rezultate.
ŽELJA ZA SLATKIŠIMA
Većina nas može da se odupre bilo kojoj vrsti hrane osim slatkišima. Na kraju krajeva, ne morate da budete gladni da biste uživali u komadiću čokolade ili parčetu torte.
Rešenje: nedostatak vitamina često može da dovede do pada energije pa vam unos nečega što sadrži šećer pomaže da se osetite bolje. Šećer u stvari može da izazove veliku zavisnost. Ako imate naviku da jedete slatko i unosite određenu količinu rafinisanog šećera u toku dana, potpuno izbacivanje može da dovede do pada šećera na neko vreme. Pokušajte da polako smanjite unos slatkiša i zamenite loše navike dobrim. Umesto nekoliko šolja čaja sa šećerom tokom celog dana, prvo smanjite veličinu šolje a zatim i broj. Jedite najmanje dve voćke dnevno kako bi vaš organizam dobijao šećer, ali u zdravom obliku. Ubrzo ćete mnogo bolje moći da kontrolišete želju za slatkišima.
VELIKE PAUZE IZMEĐU OBROKA
Ponekad se toliko izgubimo u dnevnoj rutini – bilo da je u pitanju sastanak koji nikako da se završi ili gužva u saobraćaju – da zbog toga preskočimo obrok. Krajnji rezultat preskočenog ili odloženog obroka je preteran unos šećera jer je to vreme kada mozak žudi za prostim šećerima, tako da u tom trenutku mislite samo na brze izvore energije koji nisu obavezno zdravi.
Rešenje: uvek držite pri ruci neku zdravu užinu. To može da bude malo koštunjavog voća ili čak kesica zelenog čaja ili grickalica. Možda nemate vremena za ceo obrok, ali to ne znači da morate da budete gladni po četiri-pet sati. Mala užina od 100 do 150 kalorija će održati nivo energije malo duže i pomoći vam da kasnije napravite zdrav izbor hrane.
BRZA HRANA
Pridržavanje režima dijete ne traje samo nekoliko dana. Da biste dobili značajne rezultate, morate ga poštovati barem tri do šest meseci, sve dok se vaše navike ne promene nabolje. Međutim, isti obrazac ishrane može ponekad da dosadi pa dovede do toga da smažete visokokaloričnu brzu hranu, posle čega obavezno sledi osećaj krivice.
Rešenje: dajte sebi oduška. Umesto da čekate da dođete do tačke kada ćete pojesti veliku količinu hrane koja škodi vašoj telesnoj težini i zdravlju, povremeno dozvolite sebi umereno visokokaloričan obrok koji ne spada u režim dijete. Vodite računa da je planiranje takvog obroka od suštinske važnosti. Odlučite koje će to jelo biti (nešto za čim žudite) i unapred odredite količinu koju ćete pojesti. Bilo bi glupo verovati da možete da jedete neograničene količine visokokalorične hrane a da i dalje mršavite. Međutim, unos umerene količine s vremena na vreme neće škoditi a može da vas motiviše da se pridržavate svog režima dijete. Ako mislite da ne možete da se kontrolišete, pronađite način da pripremite hranu za kojom žudite na zdraviji način i uživajte u njoj.
JEDENJE VAN KUĆE
To što ste društveni ponekad može da odmogne, naročito ako želite da smršate. Možda čak i ne želite da jedete van kuće, ali nemate izbora zbog kalendara prepunog društvenih događaja.
Rešenje: kao što bi vam i većina dijetetičara rekla, nemojte ići na neki događaj praznog stomaka. Ako jedete u restoranu, pokušajte da izaberete onaj koji može da prilagodi obroke koje služi vašim zahtevima. Pokušajte da utolite glad prvo nečim zdravim, kao što je supa ili salata, a ostatak apetita sačuvajte za niskokaloričnu užinu pripremljenu kod kuće. Ako je u pitanju više od jednog obroka van kuće u toku nedelje, odlučite koji morate da prihvatite a koji možete da izbegnete.
Foto: Samreedhi Goel
Leave A Comment