U ovom trenutku, praktično su svi na svetu pročitali „Igre gladi” i „Krive su zvezde“. Svako ko to poriče, verovatno laže.
To je zato što su dobre knjige za tinejdžere, iako u osnovi pisane za uzrast između 12 i 18 godina, sjajno štivo za čitanje bez obzira koliko ste sami stari. Emocionalno zadovoljavajući zaplet, likovi kojima ne možete odoleti, negativci koje volite da mrzite, i – neizbežno – sve začinjeno romansom koja vas drži u neizvesnosti. Šta biste više mogli da poželite?
U gotovo svakom romanu za mlade, glavni junak je tinejdžer. Dok čitanje o cmizdravom klincu koji prolazi kroz pubertet pokušavajući da se dokaže, spase porodicu ili izbori sa zmajem, na prvi pogled ne deluje privlačno, veliki broj ljudi može da se poveže sa takvim knjigama upravo iz tih razloga. Ne zna svaki čitalac kako je to boriti se sa minotaurom ili saznati da si vampir, ali verovatno svako zna kako je to zaljubiti se u nekog ko ti ne uzvraća na isti način, ili osećati se napušteno od prijatelja.
Tinejdžerske knjige takođe često potpuno izostavljaju odrasle likove, što fascinira i mlađe i starije čitaoce iz različitih razloga. Ljut si na roditelje jer ti nisu dali da ostaneš do ponoći? Pročitaj knjigu gde možeš da zamisliš da oni uopšte ne postoje. Iznervirao vas je kolega koji kasni s poslom? Otputujte u univerzum gde možete (figurativno) izbrisati njegovo postojanje. Svet u kome nema puno odraslih da stvaraju i nameću pravila, sjajno je mesto za bekstvo i tinejdžerima i odraslima koji su nervozni i pod stresom.
I čak i kada su dobre poput serijala „Divergentni“, te knjige nisu baš „Rat i mir“. Romani za tinejdžere, čak i oni duži, laki su za čitanje i idealni za grozničavi, užurbani svet u kojem danas živimo.
Još jedna stvar u vezi knjiga za mlade, jeste da često kombinuju više žanrova u jednoj priči. „Hari Poter“ sadrži elemente fantazije i misterije. Ljubitelji i Sare Desen i Stivena Kinga bi verovatno mogli uzeti „Kradljivicu knjiga“ i u njoj naći nešto u čemu bi uživali.
Izvor: laguna.rs
Foto: Pixabay
Leave A Comment