Svetski dan cerebralne paralize biće obeležen i ove godine u Beogradu, u utorak 6. oktobra, kada će Avalski toranj, Most na Adi, Brankov most, Skupština Srbije, Palata Albanije i Fontana na Slaviji biti svetlom obojeni u zelenu boju, reprezentativnu boju obolelih od ove bolesti.

Svetski dan cerebralne paralize obeležavamo i ove godine, u utorak 6. oktobra, kada će Avalski toranj, Most na Adi,…

Gepostet von Foster + Svensson am Montag, 5. Oktober 2020

Ovogodišnja kampanja pod nazivom „Ostavi trag“ poziva sve zainteresovane korisnike društvenih mreža da svojim mobilnim telefonima naprave kratak video u kojem predstavljaju sebe i neku svoju željenu aktivnost, bez obzira da li je reč o osobama sa cerebralnom paralizom, njihovim prijateljima, članovima porodice ili kolege nekoga ko živi sa CP.

– Osobe sa cerebralnom paralizom uglavnom imaju motoričke probleme tj. nemogućnost pomeranja određenih delova tela, probleme sa hodanjem i držanjem nogu ili ruku. Zbog toga je svaki pokret napredak i velik „kao kuća“. Tema video klipa je po sopstvenoj želji i moguće je prikazati bilo koju aktivnost koja doprinosi boljem društvu, neku ličnu aktivnost poput pomeranja šoljice, druženja sa prijateljima, držanja olovke, pomeranja ili nečega što osobu sa CP čini srećnom, a što je za nju napredak.

Razmislite o nekim načinima na koje ste vi (ili neko koga znate) stvorili nešto, postavili i postigli cilj ili smislili novi način da učestvujete u aktivnosti koja se u početku izgledala nedostupnom i nemogućom. Video fajl je potrebno podeliti na društvenim mrežama, tagovati tj. označiti @WorldCPDay i dodati haštagove #WorldCPDay #CPMakeYourMark, #cerebralnaparaliza, rekao je Nikola Čulić ispred Regionalne alijanse za cerebralnu paralizu.

Cerebralna paraliza (Paralisis cerebralis) je uzrokovana nepravilnim razvojem dela mozga ili oštećenjem delova mozga koji kontrolišu kretanje i reč je o jedinstvenom poremećaju mozga koji se razlikuje kod svake pogođene osobe.

Znakovi cerebralne paralize obično se pojavljuju u prvim mesecima života, iako specifična dijagnoza može biti odložena do uzrasta od dve godine ili kasnije. Bebe sa CP često imaju kašnjenje u razvoju, pri čemu sporo postižu razvojne prekretnice kao što su učenje prevrtanja, sedenje, puzanje ili hodanje. Neke bebe sa CP imaju problem sa tonusom mišića. Smanjeni tonus mišića (hipotonija) mišiće čini opuštenim, čak i mlitavim. Povećani tonus mišića (hipertonija) mišiće čini zategnutim ili krutim. U nekim slučajevima, rani period hipotonije će napredovati do hipertonije nakon prvih 2 do 3 meseca života. Deca sa CP takođe mogu imati neuobičajen položaj ili favorizovati jednu stranu tela kada bauljaju, puze ili se hodaju. Važno je napomenuti da neka deca bez CP također mogu imati neke od ovih simptoma.

Deca sa cerebralnom paralizom pokazuju širok spektar simptoma, uključujući:
– nedostatak koordinacije mišića pri izvođenju dobrovoljnih pokreta (ataksija);
– ukočeni ili zategnuti mišići i/ili preterani refleksi (spastičnost);
– slabost u udovima – jednoj ili obe ruke i/ili jednoj ili obe noge;
– hodanje na nožnim prstima, zgrčeni hod, ili „skraćeni“ hod;
– varijacije u tonusu mišića, ili suviše krute ili previše opuštene;
– preterano balavljenje ili poteškoće pri gutanju ili govoru;
– trešenje (tremor) ili slučajni nevoljni pokreti;
– kašnjenja u dostizanju motoričkih veština; i
– poteškoće sa preciznim pokretima kao što je pisanje ili zakopčavanje majice.

Većina dece ima kongenitalnu cerebralnu paralizu (tj. rođena su sa njom), mada se ona često ne može otkriti do nekoliko meseci ili godina kasnije. Mali broj dece ima stečenu cerebralnu paralizu, što znači da poremećaj počinje nakon rođenja. Neki uzroci stečene cerebralne paralize uključuju oštećenje mozga u prvih nekoliko meseci ili godina života, moždane infekcije kao što su baterijski meningitis ili virusni encefalitis, problemi sa protokom krvi u mozgu ili povreda glave usled nezgode motornog vozila, pada ili zlostavljanje dece. U mnogim slučajevima, uzrok cerebralne paralize je nepoznat, dok mogući uzroci uključuju genetske abnormalnosti, kongenitalne deformacije mozga, infekcije majke ili groznicu, ili povrede fetusa.

Regionalna alijansa za cerebralnu paralizu je partnerska organizacija australijske organizacije „World CP day“ koja organizuje ovaj događaj u celom svetu.

Izvor: https://www.fostersvensson.com