Došao je taj čuveni trenutak u tvom životu da se odseliš od roditelja i osamostališ? Ako već izvesno vreme razmišljaš o selidbi, zbog obrazovanja ili posla treba da napraviš ovaj veliki korak, sigurno se osećaš zbunjeno i nervozno.

Proces selidbe počinje mnogo pre dana preseljenja i može biti i te kako zahtevan i izazovan. Ipak, bez obzira na to kakve su ti mogućnosti, gde se seliš i da li možeš da računaš na pomoć roditelja i prijatelja, postoji nekoliko stvari koje možeš uraditi da olakšaš celu proceduru. Pročitaj!

Sredi i uskladi finansije

Pre nego što uopšte počneš da planiraš selidbu, pametno je da napraviš procenu: da li možeš priuštiti sebi da živiš samostalno? Selidba u drugi stan je drugačija od preseljenja za vreme studija, kada još možeš da računaš na svoje roditelje u finansijskom smislu. Dakle, ako se rešavaš da živiš nezavisno, onda moraš da napraviš dnevni i mesečni plan budžeta.

Uporedi svoje prihode sa ukupnim mesečnim troškovima i pritom uzmi u obzir sve – namirnice koje kupuješ, članstvo u teretani, kartu za prevoz, odnosno putne troškove, račune za telefon i internet i slično. Ovaj nacrt budžeta je od suštinskog značaja, jer pomaže da shvatiš koliko zaista novca trošiš i koliko imaš na raspolaganju za kiriju.

Ako nemaš para za veliku stanarinu, možda ćeš razmisliti o tome da zakupiš stan sa cimerima, na primer. Život sa drugaricom ili drugom može da bude praktičan, jer osim podele kirije možeš da računaš i na prepolovljene mesečne troškove za komunalije, struju itd. Uz to, uvek ćeš imati društvo i nećeš se osećati usamljeno jednom kad se odseliš iz roditeljskog doma.

Isplaniraj budžet za selidbu

Deo velikog finansijskog plana treba da bude i izvesna suma za samu selidbu. Ukoliko se seliš u namešten stan, možda ti oko kofera i torbi mogu pomoći roditelji. Nešto komplikovanije može biti kad se iznajmi prazan stan. Potrebno je da isplaniraš sve troškove transporta nameštaja i uređaja.

Razmisli o tome kako ćeš zapravo da upravljaš selidbom – da li može da se izvede u nekoliko putovanja sa jednim ili više automobila? Možda se zbog količine stvari ili razdaljine koju treba da pređeš više isplati da angažuješ kompaniju za selidbe?

Ako unajmiš profesionalce, postaraj se da to bude tim koji ima višegodišnje iskustvo na terenu, odnosno da je agencija već radila selidbe u konkretnom gradu. Pretraži na internetu selidbe Beograd, selidbe Novi Sad, Niš ili koje god da je mesto u pitanju i raspitaj se za cene usluge prevoza i montaže nameštaja. Izbegavaj sumnjive niske ponude i obavezno proveri recenzije prethodnih korisnika. Najvažnije je da svoje dragocene stvari poveriš pouzdanoj firmi koja će preseliti sve bez oštećenja.

Seliš se od roditelja – evo šta sve treba da znaš pre selidbe

Raščisti i sortiraj svoje stvari

Pakovanje – zvuči poprilično zamorno slagati redom odeću i sitnice u kofere i kutije, zar ne? Ipak, upravo se u ovom delu procesa možeš da napraviš veliku promenu i naučiš životnu lekciju. Koliko stvari ti je zaista potrebno?

Tokom pakovanja za selidbu većina dođe do spoznaje da ima previše stvari. Srećom, ovo je idealno vreme da se oslobodiš svega što je suvišno. Možda ćeš mnogo toga ostaviti u roditeljskom domu, neke stvari ćeš pokloniti, nešto baciti. Važno je – što manje kutija ima za transport do novog stana to će selidba biti lakša i jeftinija.

Izaberi najbolju lokaciju za sebe

Možda ti se čini kao manje važno u celom procesu, ali lokacija tvog budućeg stana je i te kako bitna. Kad pronađeš stan koji ti se dopada, poseti kraj, upoznaj se sa okruženjem, da li ima sve što ti treba – banku, prodavnicu, pijacu, parking mesto za tvoj auto?

Deluje lako da se napravi kompromis – npr. da se zbog niske kirije preseliš u stan na periferiji koji je udaljen više od deset minuta hoda od najbliže autobuske stanice. Međutim, pre nego što doneseš ovakvu odluku dobro razmisli, možda ta ušteda u novcu ima preveliku cenu – izgubljeno vreme.

Vežbaj dobre navike

Mnogi zaboravljaju da osnovu za samostalan život predstavljaju dobre navike. To su sve one promene koje neizbežno moraš da uvedeš u svoju svakodnevicu, i to pre nego što se odseliš od roditelja. Pospremi stvari za sobom, pazi kako trošiš novac (ovo će zasigurno biti od pomoći da preciznije planiraš budžet), obavi sve što možeš ne oslanjajući se na članove svoje porodice.

Selidba može biti stresno iskustvo, ali to ne znači da mora sve da se promeni odjednom. Zapravo, ako napraviš neke suštinske promene mnogo pre iseljenja, onda nećeš doživeti šok jednom kad počneš da živiš sam/a.

Pripremi se emocionalno

Sasvim je prirodno da osećaš nervozu ili čak tugu pri pomisli da se iseliš iz kuće u kojoj si odrastao. Zbog toga je važno da se emocionalno pripremiš za period pred sobom. Isplaniraj sa roditeljima prvi sledeći susret. Ako se seliš u drugi stan u istom gradu, onda to može da bude večera za par dana, čim sve raspakuješ. U slučaju da je mesto selidbe značajno udaljeno, onda dogovorite vikend posetu.

Živeti sam ima brojnih prednosti i definitivno je korak koji treba da napraviš. Međutim, nekad zbog svih raspoloživih mogućnosti može da te preplavi panika. Učini sve što možeš da se osećaš bezbedno – upoznaj ljude u novom komšiluku, pozovi prijatelja da prenoći prve noći u novom stanu. Uzbuđenje zbog selidbe je normalno i ako se pripremiš, uspešno ćeš prebroditi ovu fazu i lako započeti svoj samostalni život.

Photo by cottonbro from Pexels Kampus Production from Pexels