Bore? Šta ja imam s tim? Sigurno ste pomislile kada ste videle naslov ovog teksta. Ali, nije baš tako. Koža “pamti” sve, što znači da od stila života koji sada vodite i načina na koji negujete kožu zavisi kako ćete izgledati kada dođete u godine svojih roditelja.
Izreka koja kaže da do 30. imate lice kakvo ste nasledili, a posle tridesete kakvo ste zaslužili, prilično je bliska istini, ali nije skroz tačna. Etnička pripadnost i genetsko nasleđe znatno utiču na to da li će naša koža biti suva, masna ili mešovita, hoće li biti osetljiva na sunce ili ne (svetlija ili tamnija), da li ćemo kroz period akni proći sa jedva primetnim tragovima ili ćemo voditi pravi rat sa bubuljicama, pa i kako će stariti. Otprilike, to znači da ako želite da znate kako će vaše lice izgledati u tridesetim, četrdesetim ili pedesetim, dovoljno je da pogledate lice svojih roditelja, ili baka i deka, i – jedno od njih će biti “vaše”.
Kažemo “otprilike” jer na izgled kože u odraslom dobu utiče još mnogo faktora – izlaganje sunčevim zracima bez adekvatne zaštite, zagađenje, koje je najprisutnije u gradovima, hemikalije i nikotin u cigaretama… A u osnovi svega toga je jedan proces – oksidativni stres.
Niste znali da i koža može biti pod stresom? Onda će vam ovo naučno objašnjenje izgledati kao rubrika verovali ili ne. Oksidativni stres je oslobađanje molekula pod nazivom “slobodni radikali” u telu. U pitanju je u stvari reaktivna vrsta kiseonika. Slobodan radikal je izuzetno nestabilna čestica sa neuparenim elektronom. Većina slobodnih radikala može značajno oštetiti sve ćelijske strukture, uključujući lipide i proteine. U normalnim okolnostima i dok je koža mlađa i “jača” slobodne radikale “hvataju” i neutrališu antioksidansi u koži, molekuli sposobni da ih apsorbuju i zaustave. Međutim, s vremenom se sposobnost kože da deaktivira slobodne radikale smanjuje. Posledica toga je oštećenje svih komponenti ćelija kože.
Kako se protiv toga boriti? Načinom života koji umanjuje efekte negativnih spoljašnjih uticaja. Na primer, izbegavanjem zagađenih okruženja, prostora u kojima se puši, a o konzumaciji cigareta da i ne govorimo. Pored toga, najvažniji faktori odbrane našeg tela i kože su ishrana i nega.
Kada je ishrana u pitanju, sigurno ste čuli za namirnice bogate antioksidansima? To su molekuli sposobni da neutrališu slobodne radikale. Ishrana bogata antioksidansima neće doprineti usporavanju opšteg starenja kože. Međutim, konzumiranje velike količine voća i povrća bogatog antioksidansima je ključno sredstvo u holističkom pristupu prevenciji procesa starenja. To znači da je vaša ishrana sada ono što će uticati na odbrambene snage vaše kože u budućnosti. Takođe, loše negovana koža će brže stariti. Temeljno čišćenje preparatima koji odgovaraju tipu kože, uz redovnu upotrebu proizvoda za negu usmerenih na potrebe vaše kože, mogu značajno uticati na njeno zdravlje i izgled u svim dobima. Naravno, korišćenje efikasne zaštite pri izlaganju sunčevoj svetlosti se podrazumeva.
Sada kada sve ovo znate, jasno je šta vam je činiti. Genetiku ne možete promeniti, ali možete kako vaš, tako i način života svojih roditelja. Vaš – da biste imali lepu kožu sada i predupredili preranu pojavu simptoma starenja: bore, gubitak svežine i opuštanje lica (takozvani gubitak volumena). Vaših roditelja – da biste i vi i oni bili zadovoljni licem koje ste zaslužili!
Leave A Comment