U petak, 24. septembra, svečanom ceremonijom zatvaranja i proglašenjem dobitnika nagrada u Dečjem pozorištu Subotica, zatvoren je 28. Međunarodni festival pozorišta za decu Subotica, a titulu za najbolju predstavu ponela je predstava “Uspavana lepotica” DRAK Teatra iz Češke.
Jovan Caran, predsednik žirija takmičarskog programa, prisutnima se obratio rečima: “Raznovrsnost je jedna od važnih odlika ovogodišnjeg programa. Širi raspon vrsta i postupaka daje i jasniju sliku o događanjima u svetu lutkarstva. Ujedno, ta raznovrsnost koja sadrži spektar, od nama daleke, reklo bi se egzotične vrste pozorišta, do onih koja podrazumevaju upotrebu specijalnih mašina, otežala je rad žirija. Ipak, dobra gluma i animacija može uvek da se prepozna i nagradi. Isto važi i za sve ostale kategorije koje žiri ocenjuje: režiju, scenografiju, dizajn lutaka i druge. Žiri je, ne bez griže savesti, što je izostavio neka, samo malo slabija dostignuća, sve odluke doneo jednoglasno”.
Žiri u sastavu Jovan Caran (predsednik), Ljudmila Konstantinova Hense i Sandrin Gratalup, Gran Pri Festivala za najbolju predstavu u celini dodelio je predstavi “Uspavana lepotica” DRAK Teatra iz češkog grada Hradec Kralove. Ova produkcija čuvene bajke nadovezuje se na psihoanalitičko tumačenje američkog psihologa Bruna Bettelheima, koji priču o Uspavanoj lepotici identifikuje kao parabolu inicijacije i ženskog odrastanja. Uočava simboliku krvi, odnosno crvene boje, motiv visoke kule sa spiralnim stepeništem i druge psihoanalitičke teme. Predstava posebnu pažnju posvećuje tim motivima, pa je izvođenje privlačno i odrasloj publici, ali je razumljiva i najmlađim gledaocima.
“Uspavana lepotica” izvedena je poslednjeg festivalskog dana na Sceni “Jadran” Narodnog pozorišta. Govoreći o svojoj verziji ove predstave, reditelj i koautor Jakub Vašiček je rekao: “Za mene je najizazovnije to što, čini mi se, publika očekuje liriku i poetski izraz. Mi pokušavamo da je odigramo suprotno od tih očekivanja – uz akciju u muzici, glumi i scenografiji. Predstava je prvenstveno za decu jer glavni deo izvedbe čine akcija i groteska, ali u drugoj liniji su neki simboli koji su možda i za odrasle”.
Nagrada za najbolju režiju dodeljena je Jakubu Maksimovu, za režiju predstave “Bambi” u izvođenju Pozorišta za decu Kragujevac.
Nagrada za najbolju scenografiju pripala je Svili Veličkovoj za scenografiju predstave „Oz“ u izvođenju Lutkarskog pozorišta Vaškakaš iz Đera u Mađarskoj.
Lazar Novkov dobitnik je nagrada za najbolju originalnu muziku u predstavi “Bambi”, u izvođenju Pozorišta za decu Kragujevac.
Nagrada za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka dodeljeno je Mladenu Bolfeku za kreaciju lutaka u predstavi „Na tragu“ u izvođenju Gradskog kazališta Zorin dom Karlovac iz Hrvatske.
Pet ravnopravnih nagrada za glumačko/animatorsko majstorstvo dodeljeni su: Sigiju Heroldu za ulogu crvenog kralja u predstavi „Tri kralja“ u izvođenju nemačkog Pozorišta Gruene Sosse iz Frankfurta; Milošu Milovanoviću za ulogu Bambija u predstavi „Bambi“ u izvođenju Pozorišta za decu Kragujevac; Rozáliji Gergely za ulogu Dorke u predstavi „Oz“ u izvođenju Lutkarskog pozorišta Vaškakaš iz Đera u Mađarskoj; Janu Popelu za ulogu zle vile u predstavi „Uspavana lepotica“ u izvođenju DRAK Teatra iz Hradec Kralova u Češkoj; Roni Level Marsland za ulogu Gulija u predstavi „Guli“ u izvođenju izraelskog Galilejskog multikulturnog pozorišta.
Specijalna nagrada za originalnost i fantaziju dodeljena je predstavi “Aero” u izvođenju pozorišta Odivo iz Slovačke.
Mladi žiri, koji čine šestoro polaznika dramskog studija Osnovne baletske škole Raičević, dodelio je Nagradu mlade publike za najbolju predstavu ostvarenju “Oz” Lutkarskog pozorišta Vaškakaš iz Đera u Mađarskoj. “Predstava “Oz” svidela nam se zbog prebogate scenografije i kostima. Posebno bismo izvojili efekat svetlosti i muzike koji je dodatno doprineo celokupnom doživljaju predstave. Mladi žiri želi da pohvali i predstavu “Na tragu” zbog aktuelne teme, nove priče kojom komunicira sa našom generacijom, kao i zbog humora kojim predstava obiluje”, stoji u odluci koju su u ime mladog žirija pročitale Magdalena Anić i Simona Cvijin.
Festival je svojim obraćanjem zatvorila Sandrin Gratalup, članica žirija takmičarskog programa: “Tokom jedne nedelje ljudi iz Subotice su se susreli sa svetom, a svet se susreo sa Suboticom. Deca su zaista bila u potpunosti ovde, prisutna. Slušala su i gledala predstave, i jako su toplo reagovala na njih. Ja sam u tome uživala. Pozorište za mladu publiku takođe može da dotakne i odrasle i profesionalce. Ja sam zaista bila dirnuta onim što sam videla i o čemu sam razmišljala, univerzalnim temama koje su bile dotaknute na festivalu. Među njima je bila jedna od vitalnog značaja, a to je kako sačuvati životnu sredinu, i kako sačuvati raznolikost samog čovečanstva. Mi smo raznoliki i raznovsni, kao i drveće oko nas, a drveće je takođe važno, kao što smo i mi važni”.
U okviru takmičarskog programa 28. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, održanog od 19. do 24. septembra u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, našlo se 10 predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora festivala, profesora dr Zorana Đerića. Publika festivala mogla je da pogleda raznovrsne i maštovite predstave koje su u Srbiju stigle iz Izraela, Nemačke, Mađarske, Češke, Hrvatske, Brazila, Slovačke, BiH (Republike Srpske) i Srbije.
Nagrada za životno delo „Mali princ”, na otvaranju festivala, dodeljena je reditelju i glumcu Jovanu Caranu, i kreatorki lutaka, kostima i scenografije Ljudmili Konstantinovoj Hense iz Kazahstana, za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu. Posthumna nagrada za život posvećen stvalaštvu za decu pripala je reditelju Dragoslavu Todoroviću.
Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade u Subotici, najveći teatrološki skup u ovom delu Evrope, okupio je teoretičare i pozorišne istraživače iz 16 zemalja i sa tri kontinenta. Ukupno 30 učesnika ovog važnog skupa za pozorišnu umetnost su većim delom bili gosti u Subotici, a manji deo učesnika je svoj rad predstavio online uključenjem. Bogat prateći program festivala činili su i brojne izložbe, radionice, promocije knjiga, filmovi, i predstave van takmičarskog programa.
Realizaciju Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica podržali su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu AP Vojvodine i Grad Subotica.
Foto: Nikola Stanić i Dejan Vuković
Leave A Comment