Sinoć je u KC Grad u Beogradu održana promocija romana Petra je stvarno otišla, koji je napisala Aleksandra Jovanović, ilustrovao Jakša Lakićević, a nedavno objavio Kreativni centar.
O ovom romanu koji prati petnaest uzbudljivih i turbulentnih dana u životu dve tinejdžerke govorile su autorka knjige Aleksandra Jovanović, novinarka Hristina Vasilijević i urednica knjige Irena Jovanović.
Na početku razgovora Irena Jovanović je objasnila kako je tekao proces rada na romanu. Istakla je da su najveće promene od sinopsisa do finalne verzije rukopisa bile u načinu pripovedanja, što je uticalo na to da knjiga, koja na autentičan način govori o važnim iskustvima tokom odrastanja, sada ima veliki potencijal da dobro komunicira s tinejdžerima.
Svako poglavlje u romanu odnosi se na jedan dan u životu dve najbolje drugarice koje su se neočekivano i naprasno rastale. Prema rečima autorke Aleksandre Jovanović, bilo joj je važno da pokaže poštovanje prema perspektivi mladih, koji možda dramatično ali vrlo iskreno doživljavaju i najsitnije promene u svakodnevnom životu.
Govornice su posebno istakle da se iskustva junakinja ove knjige vezuju za važne životne teme – prihvatanje sebe, odnos prema fizičkom izgledu, socijalnu izolovanost, anksioznost i napade panike, suprotstavljanje autoritetima, samopouzdanje i samopoštovanje u romantičnim odnosima, strah od napuštanja i druge.
Prema rečima novinarke Hristine Vasilijević, vešto smenjivanje perspektiva glavnih junakinja unutar svakog poglavlja pokazuje veliku autorsku umešnost. Kada se roman Petra je stvarno otišla uporedi s prethodnom knjigom Aleksandre Jovanović Crna ptica, jasno se može uočiti primetan pomak, pre svega na stilskom planu.
Pitanje porodičnih odnosa pokazalo se kao jedna od zanimljivijih tema u razgovoru, a autorka je posebno istakla da je želela da u knjizi razvod roditelja prikaže kao događaj koji ne mora nužno ostaviti teške posledice na odnose među članovima porodice, kao i to da roditelji mogu imati dobar i prisan odnos i posle razvoda. S druge strane, Hristina Vasilijević je dodala da je važno da knjige za mlade govore o tome kako deca treba da nađu način na koji će se u odnosima s roditeljima izboriti za lične odluke, posebno one koje se tiču izbora srednje škole ili, kasnije, fakulteta.
Poslednji segment razgovora bio je posvećen ilustracijama Jakše Lakićevića, koje su, po rečima govornica, postale neodvojiv deo ovog romana i koje na vrlo uverljiv način kod publike prizivaju i oživljavaju uspomene na prostore iz detinjstva i adolescencije.
Aleksandra Jovanović rođena je 1996. u Vranju. Završila je dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, a trenutno je na doktorskim studijama. Kao dramaturškinja radila je na pozorišnim predstavama „Dečko iz poslednje klupe“, „Okamenjeno more“, „Crna ptica“, „Četiri zida ili tragikomedija o karantinu“, a kao scenaristkinja na kratkometražnom filmu „Krotki“ i nekolicini televizijskih serija. Trenutno u svojstvu scenaristkinje priprema više filmskih i TV projekata. Autorka je višestruko nagrađivanog romana za mlade „Crna ptica“ u izdanju „Kreativnog centra“ i zbirki pesama „Jagma“ (Nagrada „Mladi Dis“, 2020) i „Prsti u psećem krznu“. Živi i radi u Beogradu.
Jakša Lakićević, grafičar knjige i ilustrator, rođen je 1999. godine u Beogradu. Diplomirao je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu 2022. godine, na studijskom programu primenjena umetnost, na modulu „Grafika i knjiga“. Bavi se ilustracijom i dizajnom knjige, u slobodno vreme i grafikom. Ilustrovao je knjige izdavačkih kuća „Kreativni centar“ i „Kornet“. Pored toga je i posvećeni biciklista.
Foto: Miroslav Milić
Leave A Comment