Dvanaesta po redu Evropska noć istraživača održana je u petak, 24. septembra širom Evrope, uključujući i brojne gradove u Srbiji. Naučno druženje, pod sloganom „Ozeleni naukom“, u Beogradu se nastavilo i u subotu, 25. septembra.
Poslednji septembarski petak i ove godine bio je rezervisan za naučnu avanturu koja se istovremeno organizuje širom Evrope! I Srbija se pridružila ovom istraživačkom timu koji za cilj ima popularizaciju nauke, ali i približavanje naučno-istraživačkog procesa najširoj publici svih uzrasta, a pre svega deci i mladima. Tako je Evropska noć istraživača organizovana u jedanaest gradova Srbije – u Beogradu, Novom Sadu, Subotici, Šapcu, Kikindi, Nišu, Kragujevcu, Leskovcu, Gornjem Milanovcu, Kruševcu i Mokrinu.
Beograd je naučno slavlje produžio na dve večeri, petak i subotu. Tako je prvi dan bio rezervisan za naučne šetnje Kalemegdanom i druženje pod vedrim nebom, u organizaciji Centra za promociju nauke. Za program drugog dana pobrinuo se Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, koji je organizovao niz zanimljivih radionica, eksperimenata i prezentacija u BIG Fashion tržnom centru. Onlajn radionice i predavanja organizovali su Fakultet za fizičku hemiju i Institut za molekularnu genetiku i genetičko inžinjerstvo Univerziteta u Beogradu.
Šabac, Kikinda i Gornji Milanovac dočekivali su radoznalu publiku cele sedmice, tokom svojevrsne Nedelje istraživača koja je kuliminirala naučnim izazovima pripremljenim za petak veče. Leskovački gradski park poslužio je kao odlična lokacija za veliki Zeleni piknik inspirisan naukom, dok je Niš kroz onlajn radionice uspeo da animira brojne radoznalce. Kruševac se bavio zdravstvenom situacijom i nikada aktuelnijom naukom koja se krije iza borbe proti virusa, dok je Kragujevac bio okrenut zelenoj budućnosti, efikasnim rešenjima i prirodi.
Evropska noć istraživača u Srbiji finansirana je iz programa Horizont 2020, koji predstavlja najveći program Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru potprograma „Marija Sklodovska-Kiri“. Ovogodišnja manifestacija u Srbiji se realizuje kroz jedan projekat.
Projekat ReConNeCt Restart 3 (Research, Connections, Networks and Culture) vodi Kreativno edukativni centar iz Novog Sada, a partneri na ovom projektu su Univerzitet u Novom Sadu, Udruženje naučnih komunikatora – NAUKOM, Centar za promociju nauke i Visoka tehnička škola strukovnih studija Subotica.
Sve informacije o sadržajima i dešavanjima ovogodišnje Evropske noći istraživača moguće je proveriti na sajtu nocistrazivaca.rs, kao i na Fejsbuku, Jutjubu i Instagramu.
Leave A Comment